Recent Changes

Monday, April 3

  1. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... The Chicago Public Schools' Battle of the Books program encourages ongoing reading and teamwor…
    ...
    The Chicago Public Schools' Battle of the Books program encourages ongoing reading and teamwork throughout the course of a year. Teams are comprised of students in two categories: 4th through 6th grade, and 7th and 8th grade. Each school may register 1 team per grade level. Each division has a separate reading list of 21 books. In the Spring, student teams work together to score points during three rounds of online competition, answering questions about the books with bonus points for giving the full name of the author. The highest scoring 15 teams from each grade level advance to the City Finals live competition, cheered on by family and friends.
    Each team needs at least one set of books to read. As students read titles from the list, they are encouraged to write questions about the books as they read. Some questions can be used for in-depth exploration and conversations during book club meetings and some questions are knowledge level questions that can be used to prepare for the online battle competition. Participation in the Battle of the Books program promotes greater depth and breadth of student reading, encourages cooperation, teamwork, reading motivation and accomplishment. Everyone’s a winner in the Battle of the Books!
    ...
    the link below to register
    2018 Battle of the Books Team Registration Link
    VOLUNTEER'S SURVEY
    (view changes)
    7:30 am
  2. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... The Chicago Public Schools' Battle of the Books program encourages ongoing reading and teamwor…
    ...
    The Chicago Public Schools' Battle of the Books program encourages ongoing reading and teamwork throughout the course of a year. Teams are comprised of students in two categories: 4th through 6th grade, and 7th and 8th grade. Each school may register 1 team per grade level. Each division has a separate reading list of 21 books. In the Spring, student teams work together to score points during three rounds of online competition, answering questions about the books with bonus points for giving the full name of the author. The highest scoring 15 teams from each grade level advance to the City Finals live competition, cheered on by family and friends.
    Each team needs at least one set of books to read. As students read titles from the list, they are encouraged to write questions about the books as they read. Some questions can be used for in-depth exploration and conversations during book club meetings and some questions are knowledge level questions that can be used to prepare for the online battle competition. Participation in the Battle of the Books program promotes greater depth and breadth of student reading, encourages cooperation, teamwork, reading motivation and accomplishment. Everyone’s a winner in the Battle of the Books!
    ...
    for the 20172018 Battle of
    ...
    Books Program! Click here to register a team!
    STUDENT'S Survey Link
    COACH'S Survey Link
    PARENT'S Survey

    2018 Battle of the Books Team Registration
    Link
    VOLUNTEER'S SURVEY
    T-Shirt Design contest winner!Congratulations to Samia Sheth, a 5th grader at Oscar Mayer magnet school, who won the CPS Battle of the Books t-shirt design competition. City finalists and volunteers will be wearing t-shirts with her design at the City Finals!!!
    ...
    Battle of the Books helps bring new books and multiple copies into school libraries to make them available for all students in subsequent years
    The competitive nature of the program can be very enticing to some students who might not normally be enthusiastic readers
    ...
    New Coaches 2015 {Overview for Brand New Team Coaches 2015.doc}
    {IMG_1711.jpg} This experience has just made me love to read even more. - Nicole C., Blaine school We were crying from happiness! - Disney II Student
    {Coach's Timeline - Battle of the Books.doc}
    (view changes)
    7:16 am

Saturday, April 1

  1. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... Enthusiasm for reading comes from reading for fun( as shown to me by my team)! Coach Stephens…
    ...
    Enthusiasm for reading comes from reading for fun( as shown to me by my team)!
    Coach Stephens, Farnsworth School
    {EBOB_2012_RKD-31.jpg} {Battle
    {https://lh5.googleusercontent.com/P9DemT92n6a8pjpxaU0Iqo8gW5xSdJFVzlqrDSoAp_3pj1opxqkSY18_N4RvNYBliVq8juzKX1LWGqJLAiHWoGbzMB2dcJBAuxT45q9e1RRLgo-ZK57z6tjpQi5I_bB__cNdfeKq}
    2017 CPS Elementary Battle
    of the Books Logo 2013.gif}
    City
    City Finalists and Network Winners
    This year, 217 student teams from 141 Schools participated in the CPS Battle of the Books Program! Teams of students read and answered questions about 21 books in online qualifying competitions. Congratulations to all participating teams!
    City Finalists
    *City
    Finalists are the 30 teams that
    ...
    online qualifying battlebattles and will
    ...
    City Finals competition at the Little Village Lawndale High School Campus on Saturday, May 7th.
    SCHOOL NAME
    Coach(es) Name(s)
    April 29th 2017 from 10:00AM-12:00PM
    Grade 4-6
    City Finalist Schools
    Network
    Coaches

    Principal
    School NetworkBell
    4
    Eileen Aldrin
    Kathleen Miller
    Coonley
    2
    Nora Wiltse
    Gregory Zurawski
    Decatur
    2
    Erin Cole
    Katherine Thomas
    Susan Kukielka
    Disney
    ISP
    Gundry Rowe
    Stefanie Herceg
    Kathleen Hagstrom
    Disney II
    1
    Sarah Lutz
    Kathleen Speth
    Falconer
    3
    Lisa Warchol
    Christina Rockrohr
    James Cosme
    Healy
    6
    Luisa Santos
    Nancy Nunez
    Elizabeth Nessner
    Jackson, A.
    6
    Kathy Meyers
    Jeanne Zoellner-Gonzalez
    Marilou Rebolledo
    Kinzie
    ISP
    Amanda Boyle
    Patty Allison
    Dawn Caetta
    LaSalle
    4
    Lorena Lopez
    Beth Bazer
    Lenart
    ISP
    Anjanette Wallace
    Connie Lee
    Angela Sims
    Mayer
    4
    Lindsay Weisse
    Katherine Konieczny
    Newberry
    4
    Karina Wietholter
    Linda Foley
    Nightingale
    ISP
    Deborah Essig
    Margaret Kouretsos

    Grade 4-6 City7-8
    City
    Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    Grade 4-6 City Finalist
    School Name
    COACH
    Schools
    Network
    Coaches

    Principal
    Agassiz
    ISP
    Calli Leventis
    Megan Esterling
    Mira Weber
    Alcott
    4
    Jennifer Benson
    Elias Estrada
    Beaubien
    1
    Paula Wyatt
    Michelle Ludford-Naggatz
    Disney
    ISP
    Gundry Rowe
    Juan Fernandez Saines
    Kathleen Hagstrom
    Disney II
    1
    Katherine Dube
    Kathleen Speth
    Ebinger
    ISP
    Cathy Hayden
    Serena Peterson
    Farnsworth
    1
    Kristin Stephens
    Breege Feley
    Barbara Oken
    Healy
    6
    Noreen Aderman
    Elizabeth Nessner
    Hernandez
    8
    Janice Wellborn
    Aida Flores
    Jackson, A
    6
    Susan Knibbs
    Ariel Kiken
    Marilou Rebolledo
    Lane Tech
    4
    Elizabeth Cramarosso
    Brian Tennison
    Newberry
    4
    Karina Wietholter
    Linda Foley
    Nobel
    ISP
    Sawsan Al-Ali
    Manuel Adrianzen
    Peirce
    2
    Tiffany Brugman
    Lorianne Zaimi
    Ray
    9
    Emily Brouwer
    Linda Collins
    Megan Thole
    Network Winners
    *Network winners received the highest scores in their networks and will receive trophies for their schools!
    Grade 4-6
    Network Winners
    Network
    Coach
    Principal
    Disney II
    1
    Sarah Lutz
    Kathleen Speth
    TIE - Coonley
    2
    Nora Wiltse
    Gregory Zurawski
    TIE - Decatur
    2
    Erin Cole
    Katherine Thomas
    Susan Kukielka
    Falconer
    3
    Lisa Warchol
    Christina Rockrohr
    James Cosme
    Newberry
    4
    Karina Wietholter
    Linda Foley
    Cather
    5
    Chris Kruger
    Wanda Carey
    Healy
    6
    Luisa Santos
    Nancy Nuñez
    Elizabeth Nessner
    Jungman
    7
    Cynthia Valenciana
    Frances Izzi
    Suzanne Mazenis-Luzzi
    Everett
    8
    Sally Banasiak
    Serena Griffin
    Rodolfo Rojas
    Murray
    9
    Katrina Clement
    Eileen Holzhauer
    Gregory Mason
    Dore
    10
    Chris Maynard
    Tai Basurto
    Earle
    11
    Quishon Elrod
    Tequila Harvey
    Cederall Petties
    Black
    12
    Rebecca Dowling
    Rhonda Butler
    Poe
    13
    Martha Wilkins
    Eric Dockery
    Casals
    AUSL
    Theresa Chavez
    Tayler Showalter
    Kristie Langbehn
    Academy for Global Citizenship
    Charter
    Meredith McNamara
    Jordan Lanfair
    Jennifer Moore
    Lenart
    ISP
    Anjannette Wallace
    Connie Lee
    Angela Sims
    Grade 7-8
    Network Winners

    Network
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Grade 7-8 City Finalist
    Network winners received the highest scores in their networks and will receive trophies for their schools!
    GRADE 4-6 Network Winners
    SCHOOL
    GRADE 4-6 TEAM COACH(es)
    Coach
    Principal
    Network 1
    Network 2
    Network 3
    Network 4 (Tied)
    Network 4 (Tied)
    Network 5
    Network 6
    Network 7
    Network 8
    Network 9
    Network 10
    Network 11
    Network 12
    Network 13
    Network Charter
    Network ISP
    GRADE 7-8 Network Winners
    SCHOOL
    Grade 7-8 TEAM COACH(es)
    PRINCIPAL
    Network 1
    Network 2
    Network 3
    Network 4
    Network 5
    Network 6
    Network 7
    Network 8
    Network 9
    Network 10
    Network 11
    Network 12
    Network 13
    Farnsworth
    1
    Kristin Stephens
    Breege Feley
    Barbara Ellen Oken
    Peirce
    2
    Tiffany Brugman
    Lorianne Zaimi
    Burbank
    3
    Carolyn Sauer
    Hiram Broyls
    Newberry
    4
    Karina Wietholter
    Linda Foley
    Yates
    5
    Jeff McCarthy
    Jeff Burdick
    Israel Perez
    Healy
    6
    Noreen Aderman
    Elizabeth Nessner
    Kanoon
    7
    Elsa Prieto
    Marin Gonzalez
    Hernandez
    8
    Janice Wellborn
    Aida Flores
    Ray
    9
    Emily Brouwer
    Linda Collins
    Megan Thole
    Byrne
    10
    Mary Beth Corbin
    Chantel Angeletti
    Henderson
    11
    Monique Moore
    Evelyn Frison
    Marvis Jackson-Ivy
    Haley
    13
    Kenyatta Jackson-Pendarvis
    Sherry Pirtle
    Piccolo
    AUSL
    Emily Leinss
    Courtney Olson
    Michael Abello
    Chicago Virtual

    Charter
    Kary Batchelder
    Richard Lebron
    Disney

    ISP
    {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg}
    In 2017, 217 teams from 141
    Gundry Rowe
    Juan Fernandez-Saines
    Kathleen Hagstrom
    2017 Participating
    Schools are participating in the CPS Battle of the Books Program!
    Did your school participate this year?

    Academy for Global Citizenship
    Addams
    (view changes)
    7:50 pm

Friday, March 31

  1. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... {IMG_1698.jpg} Battle of the Books has changed the amount of books I read. Before B.O.B. I rar…
    ...
    {IMG_1698.jpg} Battle of the Books has changed the amount of books I read. Before B.O.B. I rarely picked up a book, now I love to read! - Idallys, Farnsworth school
    Grade 4-6 Overall City Finals
    Champion Teams 2016!2017!
    Grade 7/8 Overall City Finals
    Champion Teams 2016!2017!
    1st Place: Decatur Classical
    Coaches: Erin Cole and Katherine Thomas
    Principal: Susan Kukielka
    Network: 2
    1st

    Coaches:
    Principal:
    Network:
    1st
    Place: Farnsworth
    Coaches: Breege Feley and Kristin Stephens
    Principal: Mrs. Barbara OKen
    Network: 1
    2nd

    Coaches:
    Principal:
    Network:
    2nd
    Place: Newberry
    Coaches: Karina Wietholter
    Principal: Linda Foley
    Network: 4
    2nd

    Coaches:
    Principal:
    Network:
    2nd
    Place: Agassiz
    Coaches: Calli Leventis
    Principal: Mira Weber
    Network: 4
    3rd

    Coaches:
    Principal:
    Network:
    3rd
    Place: Jackson Language Academy
    Coaches: Kathy Meyers
    Principal: Marilou Rebolledo
    Network: 6
    3rd

    Coaches:
    Principal:
    Network:
    3rd
    Place: Chicago Virtual Charter School
    Coaches: Kary Muller Batchelder
    Principal: Elizabeth Roth
    Network: Charter

    Principal:
    Network:

    Enthusiasm for reading comes from reading for fun( as shown to me by my team)!
    Coach Stephens, Farnsworth School
    ...
    School Network
    Grade 4-6 City Finalist
    Academy for Global Citizenship
    Meredith McNamara
    Jenn Moore
    Charter

    Grade 4-6 City Finalist
    Agassiz
    Calli Leventis
    Mira Weber
    Network 4

    Grade 4-6 City Finalist
    Bell
    E. Aldrin
    S. Caudill
    Network 4

    Grade 4-6 City Finalist
    Decatur Classical School
    Erin Cole and Katherine
    Thomas
    Ms. Kukielka
    Network 2

    Grade 4-6 City Finalist
    Disney, Walt Magnet School
    Ms. Rowe and Ms. Herceg
    Dr. Hagstrom
    ISP

    Grade 4-6 City Finalist
    Earle STEM
    Ms. E. Butler
    Mr. C. Petties
    Network 11

    Grade 4-6 City Finalist
    Edgebrook Elementary
    Donna Puccini and Andrea Metzl
    Chad Weiden
    ISP

    Grade 4-6 City Finalist
    Jackson, Andrew Language Academy
    Kathy Meyers
    Marilou Rebolledo
    Network 6

    Grade 4-6 City Finalist
    Kanoon School
    Elsa Prieto
    Dr. Gonzalez
    Network 7

    Grade 4-6 City Finalist
    Kinzie Elementary
    Patty Allison
    Dawn Caetta
    ISP

    Grade 4-6 City Finalist
    LaSalle Language Academy
    Lorena Lopez
    Beth Bazer
    Network 4

    Grade 4-6 City Finalist
    Mayer, Oscar
    Emily Schaffer
    Katie Konieczny
    Network 4

    Grade 4-6 City Finalist
    Newberry Academy
    Karina Wietholter
    Linda Foley
    Network 4

    Grade 4-6 City Finalist
    Ray, William H. Elementary
    Linda Sue Collins
    Megan Thole
    Network 9

    Grade 4-6 City Finalist
    Salazar Bilingual Center
    Susan Echeverria
    Ms. Jimenez
    Network 6

    School Name
    COACH
    ...
    Network
    Grade 7-8 City Finalist
    Agassiz
    Calli Leventis
    Mira Weber
    4

    Grade 7-8 City Finalist
    Chicago Virtual Charter School
    Kary Muller Batchelder
    Elizabeth Ross
    Charter

    Grade 7-8 City Finalist
    CICS Wrightwood
    Mr. Lee
    Ms. Gibson
    Charter

    Grade 7-8 City Finalist
    Coonley
    Nora Wiltse
    Greg Zurawski
    2

    Grade 7-8 City Finalist
    Disney, Walt Magnet School
    Ms. Rowe and Mr. Fernandez
    Dr. Hagstrom
    ISP

    Grade 7-8 City Finalist
    Ebinger
    Cathy Hayden
    Serena Peterson-Klosa
    1

    Grade 7-8 City Finalist
    Farnsworth
    Breege Feley and Kristin Stephens
    Barbara Oken
    1

    Grade 7-8 City Finalist
    Garvy, John W.
    Paula Akers
    Julie McGlade
    1

    Grade 7-8 City Finalist
    Jackson Language Academy
    Ms. Knibbs
    Marilou Rebolledo
    6

    Grade 7-8 City Finalist
    LaSalle II
    Deirdre Keane
    Dr. Albani
    6

    Grade 7-8 City Finalist
    LaSalle Language Academy
    Ms. Andalcio
    Dr. Bazer
    4

    Grade 7-8 City Finalist
    Peirce
    Tiffany Brugman
    Lori Zaimi
    2

    Grade 7-8 City Finalist
    South Loop
    Sharon Khurana, Lisa Martin-Eatinger
    Tara Shelton
    ISP

    Grade 7-8 City Finalist
    Taft
    Vanessa Munoz and Barbara Lynch
    Mark Grishaber
    1

    Grade 7-8 City Finalist
    Ward, J.
    Denise Rewers
    Karen Anderson
    6

    Network winners received the highest scores in their networks and will receive trophies for their schools!
    GRADE 4-6 Network Winners
    ...
    Principal
    Network 1
    Norwood Park School
    Leslie Martyn & Nada Cuvalo
    Renee Blahuta

    Network 2
    Decatur Classical School
    Erin Cole and Katherine Thomas
    Ms. Kukielka

    Network 3
    Falconer, Laughlin
    Lisa Warchol and Christina Rockrohr
    Mr. James Cosme

    Network 4 (Tied)
    Agassiz
    Calli Leventis
    Mira Weber

    Network 4 (Tied)
    Newberry Academy
    Karina Wietholter
    Linda Foley

    Network 5
    n/a
    n/a
    n/a

    Network 6
    Salazar Bilingual Center
    Susan Echeverria
    Ms. Jimenez

    Network 7
    Kanoon School
    Elsa Prieto
    Dr. Gonzalez

    Network 8
    Nightingale, Florence
    Deborah Essig
    Margaret Kouretsos

    Network 9
    Ray, William H. Elementary
    Linda Sue Collins
    Megan Thole

    Network 10
    Byrne
    Mrs. Mary Beth Corbin
    Mrs. Chantel Angeletti

    Network 11
    Earle STEM
    Ms. E. Butler
    Mr. C. Petties

    Network 12
    Black, Robert A.
    Rebecca Dowling
    Andrew McIntosh

    Network 13
    Poe Classical
    Ms. Martha Wilkins
    Mr. Dockery

    Network Charter
    Academy for Global Citizenship
    Meredith McNamara
    Jenn Moore

    Network ISP
    Edgebrook Elementary
    Donna Puccini and Andrea Metzl
    Chad Weiden

    GRADE 7-8 Network Winners
    SCHOOL
    ...
    PRINCIPAL
    Network 1
    Farnsworth
    Breege Feley and Kristin Stephens
    Barbara Oken

    Network 2
    Coonley
    Nora Wiltse
    Greg Zurawski

    Network 3
    Burbank
    Carolyn Sauer
    Dr. Broyls

    Network 4
    Agassiz
    Calli Leventis
    Mira Weber

    Network 5
    Yates
    Jeff McCarthy
    Mrs. Green

    Network 6
    Jackson Language Academy
    Ms. Knibbs
    Marilou Rebolledo

    Network 7
    Saucedo
    Danielle D'Amore Klein
    Isamar Vargas

    Network 8
    Nightingale
    Anne Rohan
    Margaret Kouretsos

    Network 9
    Murray
    Eileen Holzhauer
    Greg Mason

    Network 10
    Lee
    Kathleen Bourret
    Lisa Epstein

    Network 11
    Cook
    T. Congious-Gant
    N. Gharashor

    Network 12
    n/a
    n/a
    n/a

    Network 13
    Clay
    Mrs. Ceretto
    Mrs. Laurincik

    Charter
    Chicago Virtual Charter School
    Kary Muller Batchelder
    Elizabeth Ross

    ISP
    South Loop
    Sharon Khurana, Lisa Martin-Eatinger
    Tara Shelton

    {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg}
    In 2017, 217 teams from 141 Schools are participating in the CPS Battle of the Books Program!
    (view changes)
    10:14 am

Tuesday, March 21

  1. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... Tara Shelton {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg} In 2017 215 2…
    ...
    Tara Shelton
    {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg}
    In 2017 2152017, 217 teams from 140141 Schools are
    Did your school participate this year?
    Academy for Global Citizenship
    (view changes)
    10:46 am
  2. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... Lane Tech College Prep LaSalle II LaSalle Language Academy Lenart Regional Gifted Center …
    ...
    Lane Tech College Prep
    LaSalle II
    LaSalle Language Academy
    Lenart Regional Gifted Center
    Libby
    (view changes)
    10:45 am
  3. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... Tara Shelton {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg} 2016 City Fina…
    ...
    Tara Shelton
    {Battle of the Books Logo 2013.gif} {2015-05-01 20.16.11.jpg}
    2016 City Finals T-shirt design contest winner!
    Annabelle Garcia, 8th grader at Jane Addams Elementary School
    181
    In 2017 215 teams from 140 Schools are participating in the 2016CPS Battle of the Books from 118 Chicago Public Schools! Program!
    Did your school participate this year?
    Academy for Global Citizenship
    Addams, JaneAddams
    Agassiz
    Alcott ES College Prep
    Armstrong, George
    Azuela, Mariano
    Barton
    Elementary
    Armour
    Ashe, Arthur

    Bateman
    BellBeaubien
    Bell Elementary
    Belmont- Cragin

    Black, Robert A.
    Blaine, James G.
    Brown, WBridge Elementary School
    Brown, W.

    Burbank, Luther
    ByrneBurke
    Byrne ES

    Camras
    Carnegie, Andrew
    Carroll-Rosenwald
    Carson, Rachel
    Elementary
    Casals, Pablo School of Excellence
    Cather, Willa
    Chase, Salmon P.

    Chicago Virtual Charter School
    CICS IrvingCICS-Irving Park
    CICS Wrightwood

    Claremont Academy
    Clark, George Rogers ES

    Clay
    Columbus
    Cook, John W.
    Clay, Henry
    Coonley ElementaryElementary, John C.
    Corkery Elementary School
    Cuffe
    Davis, Nathan
    De Diego, Jose
    Decatur Classical School
    Dett, Robert N.Deneen School of Excellence
    Dever, William E.
    Diego, Jose de Community Academy

    Disney II Magnet Elem
    Disney II Magnet High
    School
    Disney, Walt

    Disney
    Magnet School
    Dixon Elementary
    School
    Dore, John C. Elementary
    Dvorak School of Excellence

    Earle STEM
    Ebinger
    Academy
    Ebinger, Christian

    Edgebrook Elementary
    EsmondEdison Regional Gifted Center
    Ellington
    Ericson, Leif

    Everett
    Falconer, LaughlinFalconer
    Farnsworth
    Flagg, Ella Young
    Foster Park
    Field, Eugene Elementary
    Fulton, Robert Elementary

    Galileo
    Garvy
    Gillespie
    Scholastic Academy
    Garvy, John W.
    Gary Elementary

    Goethe Elementary
    GoudyGray Elementary
    Greeley Elementary
    Greene
    School
    Greeley, Horace
    Greene, Nathanael
    Grissom
    Haley

    Gunsaulus Scholastic
    Academy
    Hale, Nathan
    Haley, Alex

    Hawthorne Scholastic Academy
    Healy,Hay, John Community Academy
    Healy,
    Robert Elementary
    Hearst
    Henderson, Charles AcademyElementary
    Hernandez, Irene C. Middle School
    Hitch
    Holden
    Elementary School
    Holden, Charles N.

    Hurley
    Hurley
    Jackson,
    Elementary
    Jackson Language Academy,
    Andrew Language Academy
    Jenner Academy

    Jamieson Elementary
    Johnson School
    of the ArtsExcellence
    Jordan Community School
    Jungman Elementary School

    Kanoon School
    Kershaw, JoshuaKilmer Elementary School
    Kinzie Elementary
    Langford, Anna ElementaryLane Tech College Prep
    LaSalle II
    LaSalle Language Academy
    Lavizzo
    Lee, R.H.
    Lenart
    Lenart Regional Gifted Center
    Libby
    Lindblom, Robert
    Mayer, Oscar
    Locke, J.
    Lorca, Federico Garcia ES
    Manierre Elementary
    Mayer

    McAuliffe
    McKay, Francis M.
    McPherson, James B
    Mozart,Wolfgang
    McPherson
    Melody STEM
    Morrill Elementary
    Mozart, Wolfgang
    A.
    Murphy, John B.
    Murray Language Academy
    Nettelhorst Elementary School
    New Field Elementary

    Newberry Academy
    Nicholson

    Nightingale, Florence
    Nobel,Nixon, William Penn
    Nobel,
    Alfred
    Norwood Park
    Elementary School
    Otis, James World Language Academy

    Nobel, Alfred School
    Oglesby
    Otis

    Peirce, Helen C.
    Piccolo, Brian
    Pickard Elementary
    Pilsen Community Academy

    Poe Classical
    Portage Park
    Pritzker, A. N. Elementary

    Providence Englewood Charter School
    Pulaski
    Randolph, A.Asa Philip
    Ray, WilliamWIlliam H. Elementary
    Reavis
    Reilly, Frank W.

    Reilly Elementary

    Reinberg, Peter
    Salazar Bilingual CenterRogers, Philip
    Salazar

    Saucedo, Maria
    Sherwood
    Smyth, John M. Magnet School
    Sauganash Elementary
    Smith, Wendell

    South Loop Elementary
    Spry, John
    Suder Montessori
    South Shore Fine Arts Academy
    Southeast Area Elementary School
    Spry
    Stevenson

    Swift Elementary
    Taft High School
    Thorp, O.A. ScholasticO. A.
    Tilton
    Turner-Drew Language
    Academy
    Von Linne, Carl Elementary School
    Wadsworth STEM
    Walsh

    Vanderpoel

    Ward, James
    Washington, George
    Waters, Thomas J.
    Wells Prep Academy
    Ward, Laura S
    Waters Elementary
    Westcott
    Elementary School
    Whitney, Eli
    Yates, Richard
    Young, Whitney High SchoolElla Flagg
    Zapata Academy
    {2_cute_girls.jpg}
    (view changes)
    8:26 am
  4. page ElementaryBattleoftheBooks edited ... PARENT'S Survey Link VOLUNTEER'S SURVEY ... finalists and volnteers volunteers will be …
    ...
    PARENT'S Survey Link
    VOLUNTEER'S SURVEY
    ...
    finalists and volnteersvolunteers will be
    {2015-05-01 20.47.04.jpg}
    Timeline
    ...
    501 W. 35th St.
    Chicago, IL 60616
    Student Survey:
    http://goo.gl/forms/i5rHQJAcbC
    Parent Survey:
    http://goo.gl/forms/hhD0fhGpWs
    Coach Survey:
    http://goo.gl/forms/lA1vhm6K21
    English Media Release Form
    Spanish Media Release Form
    Polish Media Release Form

    (view changes)
    7:47 am

More